Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

7,297 oferte
3,178 obiective




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mananc mamaliga, deci sunt roman?
MesajScris: Mar Oct 25, 2011 2:31 pm 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Mie Iun 01, 2011 6:21 pm
Mesaje: 44
Majoritatea romanilor considera mamaliga drept o inventie romaneasca, dar oare e asa? Si daca nu, ce alt preparat ar merita statutul de mancare nationala traditionala si specifica?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 03, 2011 3:47 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Dec 03, 2011 3:02 pm
Mesaje: 3
O intrebare foarte buna.
Da, sunt roman, dar nu numai pentru ca mananc mamaliga.
Mamaliga mananca si maghiarii din Romania, deci sunt romani si ei.
Termenul de ,,mamaliga" se pare ca este unic, specific romanesc, fiindca alte popoare folosesc o alta denumire pentru acest preparat. Denumirea de mamaliga se pierde in negura vremurilor; se pare ca vine se la turta de mei, denumita ,,meliga". Dupa secolul XV, cand porumbul ajunge pe meleagurile noastre, preparatului rezultat din fierberea fainei de porumb in apa, i s-a dat acest termen.
Noi romanii stim sa mancam aceasta mancare intr-o multitudine de retete, combinatii alimentare, si ne mandrim cu ea.
Am devenit cunoscuti pe plan international drept mancatori de mamaliga (mamaligari), ca italienii cu pastele si pizza, francezii cu branza mucegaita, melci si broaste, englezii de ceaiul de la ora 5, americanii de hamburger, japonezii de sushi, chinezii de taitei.
Trebuie sa fim mandrii de acest lucru?
Eu cu siguranta DA.
Petrica


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 15, 2011 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 15, 2011 4:40 pm
Mesaje: 2
Si nu numai mamaliga! Sunt atatea preparate absolut delicioase pe care le gatesc inca tarancile de prin sate! Pacat ca unele se pierd. Radu Anton Roman a cules multe dintre ele.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 19, 2012 9:59 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 15, 2012 11:38 am
Mesaje: 4
Se poate spune si asa: " Mananc mamaliga, deci sunt roman.", insa aceasta afirmatie nu ar trebui sa ne rusineze. Mamaliga in combinatie cu alte feluri de mancare chiar e gustoasa.

Iar acum daca stam sa ne gandim, cel putin eu cand eram mica, mereu la bunici mancam mamaliga cu lapte sau mamaliga cu branza si smantana. Cel putin cea cu lapte era chiar un adevarat desert.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 26, 2012 6:11 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 26, 2012 5:38 pm
Mesaje: 2
Foarte buna intrebarea. Sper ca nu e una retorica.
Mamaliga este un aliment foarte sanatos, mai ales in zilele de post e binevenita.
Ar trebui sa fim mandri ca avem o mare varietate de mancaruri delicioase si apreciate de straini.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO
[ Time : 0.042s | 18 Queries | GZIP : Off ]