Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

7,297 oferte
3,178 obiective




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Oct 25, 2011 10:24 am 
Neconectat
Site Admin

Membru din: Mie Iun 01, 2011 6:21 pm
Mesaje: 44
Obligativitatea echiparii autovehiculelor cu anvelope de iarna se impune incepand cu data de 1 noiembrie a fiecarui an pana la 1 martie. Textul de lege privind adoptarea Ordonantei Guvernului 5/2011 stabileste ca neechiparea cu anvelope de iarna, precum si cu lanturi in cazul vehiculelor de transport de marfa de peste 3,5 tone si a celor de transport de persoane cu peste noua locuri, atrage retinerea talonului auto si a unei amenzi cuprinse intre 2.500 si 4.000 de lei.

Sanctiunile cuprind amenda, la care se adauga o suma dedicata repararii drumurilor si despagubirilor pentru pagubele produse in urma accidentelor ca urmare a nedotarii corespunzatoare a masinilor. De asemenea, cauciucurile all-seasons sunt acceptate ca fiind anvelope de iarna.

Ordonanta permite utilizarea lanturilor antiderapante, insa numai pe drumurile acoperite de zapada, iar pe alte suprafete se aplica sanctiuni si in acest caz, pentru deteriorarea carosabilului.

Actul normativ stipuleaza aplicarea de catre Registrul Auto Roman a sanctiunilor referitoare la starea tehnica a autovehiculelor comerciale in cazul controalelor tehnice efectuate de catre RAR impreuna cu Politia Romana.

Sursa: www.hotnews.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2011 1:50 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 28, 2011 1:42 pm
Mesaje: 4
Cu un efort financiar deloc de neglijat, am reusit sa-mi echipez masina cu anvelope de iarna. Problema este ca multi au cumparat cauciucuri second hand de foarte proasta calitate, fiind mai periculosi asa decat daca nu aveau.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Noi 28, 2011 2:23 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 28, 2011 2:15 pm
Mesaje: 6
Foarte adevarat! Ar trebui cumva verificate si astea second hand, sa existe, totusi, niste standarde minime.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Dec 12, 2011 5:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 12, 2011 5:14 pm
Mesaje: 2
Da, dar iata ca vremea e inca foarte calda, cel putin pentru aceasta perioada. Nu ne suparam!...desi, am vrea niste zapada de Craciun!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 15, 2011 4:38 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Dec 15, 2011 4:24 pm
Mesaje: 2
In Timisoara e cald, nici urma de zapada sau gheata...dar cauciucuri de iarna am pus deja...asta e...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 18, 2012 6:20 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 15, 2012 11:17 am
Mesaje: 1
Uite ca a venit si iarna in Timisoara asa ca am vrut nu am vrut, a trebuit sa-mi iau cauciucuri de iarna. Am gasit la un pret rezonabil la second hand. Acum totul este sa vad cat ma tin.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 19, 2012 9:55 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 15, 2012 11:38 am
Mesaje: 4
Eu una si inainte sa fie acest lucru lege, in fiecare iarna imi echipam masina cu cauciucuri de iarna. Este un lucru normal si tine de perceperea fiecaruia al pericolului ce exista pe drumurile publice.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 26, 2012 6:07 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 26, 2012 5:38 pm
Mesaje: 2
Anvelopele de iarna sunt un accesoriu pe care orice persoana ar trebui sa le aiba. Caz concret, in momentul de fata cand Romania este sub cod portocaliu de zapada si lumea a ramas blocata in strada.

Ar trebui sa ne dea mai mult de gandit acest lucru si pe viitor sa ne asiguram din timp pentru ceea ce va urma.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO
[ Time : 0.040s | 17 Queries | GZIP : Off ]